T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Komisyonu Toplandı.

Yayın Tarihi : 28.12.2022

2018-2022 dönemine ait Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Strateji Eylem Planı çerçevesinde yılda bir kez yapılması gereken İl Kriz Merkezi toplantısı, Vali Yardımcımız Ali ADA Başkanlığında 27.12.2022 tarihinde İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantının açılışını yapan İl Müdürümüz Yüksel ÇİL konuşmasında; 4 yılda bir hazırlanan Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Strateji Eylem Planı Bakanlığımızla aynı zamanda İlimizce de hazırlandı. Bu bağlamda Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, başta Valiliğimiz, Kaymakamlıklarımız, Belediyelerimiz, Ziraat odası Başkanlıklarımız, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Birlikler ile eşgüdüm içinde çalışacağız. Amacımız 2022-2023 tarım yılında olası kuraklık ihtimalini önceden değerlendirmek ve gerekli tedbirleri almaktır.

2023-2027 Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Strateji Eylem Planı'nın paydaş kurumlarla birlikte hazırlanacağını, hep beraber kuraklık gelmeden, kuraklıkla ilgili tedbirlerin alınması hususunda gayret edeceğiz.   

Vali yardımcımız Ali ADA; sanayi gelişmeye başlayınca buna paralel olarak nüfusun artması kuraklık ve iklim değişikliğine önemli bir baskı yaptı. İklim değişikliğine dünya çapında tedbir alınmadıkça ülkemizin tek başına tedbir alması pek bir önem arz etmez. Havza yönetimi toplantılarından çıkardığım kadarıyla suyu ekonomik olarak kullanan tarımsal ürünlere desteklemeler yapılmalı. Şu an için ilimizde meteorolojik kuraklık olduğu görülmektedir.2022 yılında kuraklık yaşamasak da ilerleyen yıllarda yaşayabiliriz.

Toplantıya katılan her kurum çalışmalarında bu konuda eğitim vermeli. Toplumsal olarak kuraklık konusunda bilgilendirmeler yapılması gerektiğine işaret etti. Kuraklıkla mücadelenin tek başına bir kuruma bıkılmayacak kadar  önemli olduğunu söyleyen ADA, tüm paydaşlarla birlikte mücadele edilmesinin önemini vurguladı. 

Toplantı Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden Şevket CEVİZ ve DSİ 15.Şube müdürü Doğan KAHRAMAN ilimizin baraj, gölet ve akarsular, İklim, yağış   ve meteorolojik veriler konusunda sunumları, akabinde İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Burak KARA İl Kuraklık Eylem Planı ile ilgili sunumu ile devam etti.

Toplantı katılımcılarla 2023 yılında yapılması gerekenler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak sona erdi.