T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kıraç Arazilere Uygun Alternatif Bir Tahıl "Tritikale Yetiştiriciliği"

Yayın Tarihi : 15.11.2022

​   Tarım Arazilerin Kullanımın Etkinleştirmesi Projesi kapsamında, 'Tritikale Yetiştiriciliği Projesi' Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce desteklenmeye değer bulunmuştur.

     Törene Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel Çil, Şube/İlçe Müdürleri Projenin uygulandığı Mahalle Muhtarları, Kurum personeli ve çiftçilerimiz katıldı.

    İl Müdürü Yüksel Çil açış konuşmasında "Tritikalenin son yıllarda Trakya, Marmara, Ege ve Orta Anadolu'da sığır yemi olarak kullanılan, yem fabrikalarınca kanatlı rasyonlarında dane mısırın yerine kullanılmaya başlanılan tritikale buğdayın ve çavdarın melezlenmesiyle elde edilen bir tahıl cinsidir. İlimizde Tritikale üretiminin yaygınlaştırılması bakımından son derece önemlidir. Projenin amacı Tritikale üretiminin kapasitesinin arttırılarak, önce Kocaeli ilinde sonra da ülke tarımının ve ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaktır.

Proje kapsamında İzmit ilçemizde 2.750 dekar alanda 220 üreticiye 55 ton, Derince ilçemizde 800 dekar alanda 23 üreticiye 16 ton olmak üzere toplam 3.550 dekarda, toplam 71 ton tohum dağıtımı yapıldı. Toplam proje bütçesi 994 BİN TL olup, Bakanlık katkı miktarı (Yüzde 75 hibeli) 745 BİN 500 TL, Üretici katkı miktarı (Yüzde 25 hibeli).248 BİN 500 TL'dir. Dağıtılan tohumların değerli üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.