T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE MERA ISLAH ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR.

Yayın Tarihi : 21.09.2022

​     Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında İlimiz Karamürsel İlçesi Kızderbent Mahallesi sınırlarında bulunan 6.140 dekarlık alanda mera ıslah çalışması yapılmıştır.

   Kızderbent Mahallesinde yaklaşık 20 üreticimiz, Kızderbentliler Dayanışma Kalkındırma Derneği üyeleri ile beraber İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yüksel ÇİL eşliğinde Çayır Mera Yem Bitkileri Şubesinde görevli teknik personel, Karamürsel Belediye Başkanlığının görevlendirdiği tarım işçileri ile beraber, program dâhilîde mera alanlarımıza 20.000 kg taban gübresi (20.20.0) atılmıştır. Proje kapsamında gübreleme faaliyetinde yardımcı olan traktör sahiplerine yaklaşık 500 lt de mazot desteği verilmiştir. Kızderbent Mahallesinde ki mera alanları Kocaeli İlimizin toplam mera varlığının yaklaşık % 36'sına tekabül etmektedir.

Ayrıca ilimiz sınırlarında mera alanlarının arttırılmasına yönelik 4342 Sayılı Mera Kanunu kapsamında çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir.