T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2. Geleneksel Karpuz Ve Tarım Festivali Düzenlendi.

Yayın Tarihi : 29.08.2022

Tescilli Ürünümüz Kandıra Karpuzu İçin Festival Düzenlendi.

Kocaeli'de 2'ncisi düzenlenen Kandıra Döngelli Mahallesi 2. Geleneksel Karpuz ve Tarım Festivali eğlenceli görüntülere sahne oldu. En ağır karpuz seçilirken, vatandaşlar ikram edilen karpuzların tadına vardı.

Son dönemde ürettikleri karpuzların kalitesiyle ismini Türkiye genelinde duyurmayı başaran Kandıra ilçesinde, Döngelli Mahallesi 2. Geleneksel Karpuz ve Tarım Festivali yapıldı. En iyi karpuzların yarıştığı festivalde renkli görüntüler ortaya çıktı. Mehteran takımının gösterisiyle başlayan festivalde 28 kilo 880 gram ile en ağır karpuzunu yetiştiren üreticiye ödül verildi. Çocuklar karpuz yeme yarışmasında doyasıya eğlendi. Festivalde 700 kiloya yakın karpuz vatandaşlara ikram edildi. Döngelli Mahalle Muhtarlığı öncülüğünde gerçekleştirilen organizasyona Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel Çil, Kandıra Tarım İlçe Müdürü Ercan Aydın, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, Döngelli Mahalle Muhtarı Barış Yaşar, çevre mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hedefimiz Kandıra Karpuzumuzun Türkiye Genelinde Hatrı Sayılır Bir Noktaya Gelmesi.

Kandıra karpuzunun ülke genelinde tanınması için çok çalıştıklarını belirten Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel ÇİL konuşmalarında "Valimiz Seddar YAVUZ göreve başlar başlamaz Kocaeli genelinde bir tarama yaptık ve Kocaeli'ne has ürünler olduğunu tespit ettik. Bunlardan en önemlisi de Kandıra karpuzuydu. Kandıra İlçe Tarım Müdürümüzle yapmış olduğumuz istişare sonucunda Kandıra karpuzunun varlığının çok geçmişe dayandığını öğrendik.

Vali beyin talimatları doğrultusunda Türkiye Patent ve Marka Kurumuna, Kandıra İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından coğrafi işaret başvurusu yaptık ve yaklaşık 1 yıldır coğrafi işaret almış bulunmaktayız, ürünümüzü tescil ettirdik. Geçmişten bugüne kadar varlığını sürdüren Kandıra karpuzumuzla ilgili Türkiye genelinde söz sahibi olması için tanıtımları, festivalleri düzenliyoruz. Bugün 2'ncisini düzenlemiş olduğumuz festivali de bu amaçla yaptık. Katılımın da yoğun olduğunu görüyoruz. Kandıra karpuzunun kabuğu incedir. Bıçakla böldüğünüz zaman asimetrik olarak bölünür ve dış görüntüsündeki çizgileri renkli ve ince yapılıdır. Lezzeti, şeker oranı aroması diğer karpuzlara göre daha güzeldir.

Geçtiğimiz yıl Coğrafi işaret tescillini  aldığımız Kandıra Karpuzumuzun Kandıra Döngelli Mahallesi 2.Geleneksel Karpuz ve Tarım Festivaline katķı sunan  öncelikle Sayın Valimiz Seddar YAVUZ'a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN'a , Kandıra Belediye Başkanımız Adnan TURAN'a Mahalle Muhtarımız Barış YAŞAR ve  katılım sağlayıp katķı sunan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Renkli görüntülere sahne olan festival ödül töreniyle son buldu.