T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda İnovasyon Merkezi ve Türkiye Gıda İnovasyon Platformu Açılış Programı, Sayın Bakanımızın Teşrifleri ile İlimiz Gebze İçesinde Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 7.07.2022

​INNOFOOD Projesi Gıda İnovasyon Merkezi ve TÜGİP - Türkiye Gıda İnovasyon Platformu Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği'nin eş finansmanı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı tarafından desteklenen "INNOFOOD Projesi" kapsamında kurulan "Gıda İnovasyon Merkezi" ve "Türkiye Gıda İnovasyon Platformu - TÜGİP" in açılış davetine İl Müdürümüz Yüksel ÇİL katılım sağlayarak incelemelerde bulundu.

Innofood Projesi kapsamında kurulan Gıda İnovasyon Merkezi ve Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TÜGİP) sonuç odaklı Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını birlikte gerçekleştirmek üzere altyapı ihtiyaçlarını karşılayacak. “Gıda İnovasyon Merkezi”, TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri Gıda Araştırmaları Başkan Yardımcılığı bünyesinde İlimiz  Gebze ilçesinde  5 bin 800 metrekare kapalı alanda kuruldu. Gıda İnovasyon Merkezi’nde; Nar ve Meyve Suyu İşleme Hattı, Fındık Ürünleri İşleme Hattı, Minimal İşlenmiş Gıdalar Hattı, Fermente Meyve Ürünleri Hattı, Bitkisel Ekstraksiyon ve Çay İşleme Hattı, Hazır Yemek İşleme Hattı, Deniz Ürünleri İşleme Hattı, Starter Kültür İşleme Hattı ile Süt Ürünleri İşleme Hatları yer alıyor. Merkez ayrıca, çeşitli gıda analizlerinin yapılabileceği, ileri teknolojiyi kullanan 84 modern laboratuvar cihazına sahip. İl Müdürümüz Yüksel ÇİL bu tür projelerin İlimiz ve Ülke ekonomisine hayırlı olmasını temenni etti.