T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Siyezimin Adı Var, Ağzımın Tadı Var” Yenilik Yayım Projemizi Başlattık.

Yayın Tarihi : 4.07.2022

''Siyezimin Adı var Ağzımın Tadı Var '' yayım projesi kapsamında Proje Ortağımız Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğüne ziyarette bulunduk.

Bakanlığımız Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığınca, desteklenen 2022 yılında uygulanacak yenilik yayım projeleri kapsamında, İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan proje faaliyetleri çerçevesinde Proje Ortağımız olan Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve Haymana ilçesinde bulunan İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliğine ziyarette bulunuldu.  Körfez İlçesinde Üretim yapan Önder çiftçilerimiz ve teknik personeller ile birlikte Siyez Buğdayının çeşit denemeleri, Enstitü teknik personelleri tarafından geliştirilen yeni çeşitlerin deneme parselleri yerinde görülerek incelemelerde bulunuldu. 

Ziyarette Enstitü Müdürlüğünden, Teknik Personeller tarafından çiftçilerimize, Enstitü tarafından geliştirilen yeni çeşitler ile Siyez buğdayı, buğday çeşitleri ve arpa çeşitleri hakkında bilgiler verildi.  Çiftçilerimizden gelen sorular doğrultusunda görüşmeler buğday, arpa çeşitlerinin bulunduğu uygulama tarlalarında devam etti. Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğü, İkizce Çiftliğine yapılan gezi çok verimli geçti.

Projemiz uygulama süresi bir yıl olup, Körfez ve Derince 'de belirlenen çiftçilerimize mukayeseli olarak Mergüze ve Atasiyez Buğday çeşitlerinden oluşan demonstrasyon parselleri oluşturulacaktır.