T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Amerikan Beyaz Kelebeği Tırtılarına Karşı Dikkat!

Yayın Tarihi : 24.06.2022
Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gündemde olan ve İlimizde son zamanlarda artış gösteren Amerikan Beyaz Kelebeği tırtılları için İl Müdürlüğü bir açıklamada bulundu. 

Yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:  
"En çok dut, akçaağaç, fındık, elma, armut, kiraz, ceviz ve asma gibi bitkilerde zarar meydana getiren Amerikan Beyaz Kelebeği, 600 den fazla bitki türünde zarar vermektedir. Amerikan Beyaz Kelebeğinin rengi beyazdır. Yumurtalarını paketler halinde yaprağın üstüne bırakır bir sıvı ile birbirine yapıştırır. Bu zararlının yumurta kümelerinden çıkan yavrulara larva (tırtıl) denir. Toplu haldeki Tırtıllar (larva) uç sürgünlerden başlayarak genç yapraklarla beslenirler. İpeksi ağlar örerek daldaki yaprakları diğer yapraklarla bağlamak suretiyle tüm yeşil aksamı ve körpe, olgunlaşmaya başlamış meyveleri yiyerek verim kaybına ve ürünün tamamen yok olmasına neden olur.  

Tırtıllar doğada 3 nesil olarak çoğalmaktadır. 1. nesil  mayısın ilk haftası ile üçüncü haftasında, ikinci nesil ait kelebek çıkışları ise temmuzun üçüncü haftasına rastlar. Her iki neslin kelebek uçuş süresi 24-33 gün sürmesine karşın, kelebeğin ömrü 4-15 gündür.  Kelebekler tarafından bırakılan Yumurta 1-3 günde açılır. Tırtıllar (larvalar) yumurtadan çıkarken, yumurta kabuklarını kısmen yiyerek yuvalarını (ağlarını) örmeye başlarlar.

Zararlı, ağaçların toprak ile birleştiği yerlerde, ağaç kabuğunda ve çok yaşlı ağaçların kovuklarında, binaların çatı saçakları arasında bir koza içinde pupa olur. Kışı geçiren pupadan Kelebek çıkar.  Amerikan beyazkelebeği yılda 2-3 döl verir.

BU ZARARLININ TESPİTİ HALİNDE;
Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı reçetelendirilerek kullanılacak ilaçlar insan ve hayvan sağlığına zararlı olduğu için kullanılması oldukça sakıncalıdır. 
Müdürlüğümüzün ilaçlama hizmeti bulunmamaktadır. 
Yaşam alanlarında ilaçlama yapmak isteyen üreticilerimiz Bacillus Trungensis aktif maddeli ilaçları tercih etmelidirler. Ayrıca kamuya ait ortak yaşam alanlarında ise bağlı bulundukları belediyelere başvurmaları gerekmektedir.

İLAÇSIZ KÜLTÜREL MÜCADELE AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE YAPILMALIDIR
1-Doğal dengeyi bozmamak amacıyla özellikle dut ve orman alanlarında bulunan ağaçlarda mutlaka biyolojik preparatlarla mücadeleye önem verilmelidir.

2-  Kısa gövdeli ağaçlara bırakılan yumurta paketleri toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalı, aynı şekilde Haziran ve Ağustos aylarında ( Zararlının 1. döl ile 3. döl sezonunu kapsayarak) ağ içinde aktif olarak bulunan tırtıl kolonileri ile bulaşık dallar kesilerek imha edilmelidir.

3- Bu aylarda zararlı ile bulaşık ağaçlarda 3-4 cm eninde oluklu karton şeritler (tuzak bantlar)  veya çuval, ot, saman v.b. kuşaklar (50-60 cm uzunluğunda ve 10-15 cm eninde) ağaçların gövdelerine bir veya iki yerde sarılmalı ve zararlı ile dolan bu kuşaklar toplanıp imha edilmelidir.

KİMYASAL MÜCADELE

Kullanılabilecek Kimyasallar

Aktif MaddeDozuSon İlaçlama ile Hasat Arası Süre
%25 Diflubenzuron100 lt suya 20 gram14 gün
250 g/l Cypermethrin100 lt suya 25 ml.7 gün
16000 IU/mg Bacillus thuringiensis var. kurstaki strain PB-54200 ml / da-
KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR.