T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

1 Haziran Dünya Süt Günü Kocaeli’nde “ Geleceğimiz Çocuklar İçin Organik Tarım” Etkinliği İle Birlikte Kutlandı.

Yayın Tarihi : 2.06.2022

1 Haziran Dünya Süt Günü İl Müdürlüğümüzce Kocaeli İli İzmit İlçesi Akmeşe Mahallesinde İlimizin tek ve örnek Organik Süt işletmesinde şenlik havasında kutlandı.

Etkinliğimize Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'müze bağlı Organik Tarım ve İyi Tarım Daire Başkanımız Başak EGESEL Hanımefendi katılım sağladı. Etkinlik İl Müdürlüğümüz Teknik Personellerince Hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansınca Desteklenmeye değer bulunan "Geleceğimiz Çocuklar İçin Organik Tarım" projesi ile entegre edildi.

Projede 12 İlçemizden seçilen ilkokulların 1. Sınıf öğrencilerine öncelikle okullarında temel organik tarımın nasıl yapıldığı ile ilgili bilgilerin paylaşıldı ve sonrasında uygulama için ise Müdürlüğümüze bağlı Kullar Fidanlık Yerleşkesinde hazırlanan ve öğrencilerimize ayrılan alanlarda, Ata Tohumlarımızdan elde ettiğimiz fidelerimizin dikimi gerçekleştirildi.

Organizasyonumuzda, Dünya Süt Günü Temalı şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri taktim edildi. Tören halk oyunları gösterileri ile devam eden programda öğrenciler ve davetliler Hayvancılık işletmesinde yeni doğan buzağılara biberonla besleyerek Dünya Süt Günü kutlamalarına ayrı bir heyecan kattı.

Çocuklar ve yetişkinler için vazgeçilmez bir temel besin maddesi olan sütün anlam ve öneminin vurgulandığı etkinliğimize Daire başkanımızın yanı sıra İl Müdür Yardımcısı Ali KOÇ, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Temsilcisi, Ziraat Odası Başkanları, Tarım ve Orman Şube/İlçe Müdürleri, Yetiştirici ve Üretici Birlik Başkanları, Kocaeli Kent Konseyi ve kıymetli Çiftçilerimiz katılım sağladı. Program ikram, Toplu fotoğraf çekimi ve teknik ekip tarafından yapılan görüş alışverişi toplantısıyla son buldu.