T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Geleceğimiz Olan Çocuklarımızla Lider Çocuk Tarım Kampı Etkinliğinde Buluştuk.

Yayın Tarihi : 24.05.2022

Bakanlığımızca her yıl düzenli olarak tertip edilen "Lider Çocuk Kampı"  bu yıl daha bir anlamlıydı; Çünkü Covid–19 tedbirleri kapsamında gerçekleştiremediğimiz kampın bu yıl ki teması ''Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' olarak belirlenmiş olup bu kapsamda; 20-21-23 Mayıs 2022 tarihleride öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında bilgilerini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, yörelerine özgü türleri tanımaları, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi konularında eğitim ve etkinlikler düzenlendi.

İl Müdürümüz Sayın Yüksel ÇİL  'Lider Çocuk Tarım Kampı'nı ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. ÇİL'e çeşitli sorular yönelten öğrenciler, geleceğe dair planlarını anlattılar. ÇİL ise; çocuklarla olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek, İl Müdürlüğünün bütün faaliyet alanlarını içeren programın; çocuklara hayata dair faydalı bilgi birikimi sağlayacağını söyledi.

3 gün süren "Lider Çocuk Tarım Kampı'' etkinliği kapsamında İlimiz İzmit İlçesi Muammer AKSOY İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinin (47 öğrenci) katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğin İlk günüde Lider Çocuklarımıza okullarında ''Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' konusunda bilgilendirme sunumları yapılarak personellerimizce İlimizde avcılığı ve yetiştiriciliği yapılan balık çeşitlerimiz tanıtıldı, ayrıca öğrencilere kırtasiye malzemesinde oluşan çeşitli hediyeler ve katılım belgesi takdim edildi.

Etkinliğin 2. gününde KAMADER tarafından Kandıra Kocakaymaz Ütük Gölet'inde düzenlenen "Geleneksel 14.üncü Turna ve Tatlı su Levreği Tutma Şenliği"ne Öğrencilerimiz ve velileri ile katılım sağlandı. Şenlik kapsamında çocuklara yönelik düzenlenen yarışmalarda (çuval yarışması, yumurta taşıma yarışması, halat çekme yarışması, yoğurt içinde para bulma yarışması, balon patlatma yarışması vb.) katılımcılarımız eğlenceye doydu. 2.günün sonunda İl Müdürümüz Yüksel ÇİL ve Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Radiye Sezer KATIRCIOĞLU etkinlik alanını ziyaret etti ve katılımcılarla bir araya geldi.

Etkinliğin son günüde Kandıra ilçesi Kefken balıkçı limanında ilk gün dağıtmış olduğumuz kırtasiye malzemeleriyle yapmış oldukları resimlerden oluşan sergimizi açtık. Limanda bulunan gemi ve balıkçılık malzemeleri tanıtıldı. Tanıtımın sonunda Lider Çocuklarımıza Kefken kooperatifi tarafından tekne gezisi ve balık ekmek ikramı yapıldı. Sonrasında katılımcılarımızın her birine olta takımı hediye edildi. Etkinlik toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.