T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ata Tohumunda Hasat Vakti

Yayın Tarihi : 6.8.2021

2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığımızın ile birlikte ulusal bir proje haline dönüşen Ata Tohumu projesine katkı sağlamak amacı ile Bakanlığımız ilgili birimlerine ulaştırılmak üzere Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Radiye Sezer KATIRCIOĞLU Hanımefendiye 2020 yılı Temmuz ayında 57 üreticimizden toplanan 491 adet "Ata Tohumu" İl Müdürümüz Yüksel ÇİL tarafından teslim edilmiştir.En son Karamürsel İlçemizden Serap ASLAN a ait 6 çeşit Tohum ( Mısır, Fasulye, pazı, Lahana, su kabağı, salatalık )  Bakanlığımız Ulusal Gen Bankasında Tescil edilmek üzere gönderilmiştir.

Ata Tohumlarımızda geldiğimiz son noktada TGM 17052 Salçalık biber, TGM 17026 Sivri Kıl biber, TGM 17050 Kocaeli Kandıra Anka Domates, TGM 17019 Turuncu Domates Çeri Kokteyl (TESCİLLİ ) olup Çayırova Tohumculuk Sertifikasyon Test Müdürlüğünde çimlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

3.000 adede yakın Ata Tohumundan elde edilmiş olan fidelerimizi gen kaynaklarının korunması kapsamında, 08.05.2021 tarihinde Karamürsel ilçemizde ve Diğer Günlerde ise İzmit, Körfez, Kartepe en son olarak ta Kandıra ilçemizde dikim işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ata Tohumlarımızdan Üretilen fidelerimiz projelendirilerek üreticilerimize ücretsiz verilmiştir. Bu kapsamda;

Gönüllü Kadın çiftçilerimizden, Hasibe HEPDARLIK, Ece ÖZTÜRK, Ayşe TEMEL, Serap ASLAN, Fatma ALYÜZ, Nardane KUŞÇU, Suzan KURBANOĞLU ve diğer çiftçilerimiz olmak üzere 16 çiftçimize Ata Tohumundan üretilen fidelerin gelecek kuşaklara bırakılması amacı ile dikimini sağlamıştır.

Bugün burada Karamürsel İlçemizde Serap ASLANA ait 800 m2 lik alanda mayıs ayında başlayan yolculuğumuz Ağustos ayı hasat vakti ile taçlandırılmıştır. İl Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu hasat vakti programına Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Radiye Sezer KATIRCIOĞLU Hanımefendi, İl Müdürümüz Yüksel ÇİL Anadolu Ajansı yetkilileri, Proje Koordinatörü Ali KOÇ, Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe Köşker YAMAN katılım sağlamışlardır. 

Bu kapsamda;  

DOMATESTE;150 adet Turuncu çeri domatesi, 50 adet Anka domatesi olmak üzere Toplam 200 adet ata tohumundan yaklaşık 800 kg ürün elde edilmiştir.

BİBERDE;15 adet Kandıra kıl biberi, 15 adet salçalık biber olmak üzere Toplam 45 kg kıl biber ve 90 kg salçalık biber olmak üzere 135 kg ürün elde edilmiştir.

FASULYEDE; ATA Tohumlarımızdan olan; 350 adet Şeker fasulye 350 adet Horoz fasulye ocak ekiliş sistemine göre dikimleri yapılmış olup bunun sonucunda: 50 Ocak Şeker fasulyeden 200 kg, 50 Ocak Horoz fasulyeden 200 kg olmak üzere Toplam 400 kg Fasulye ürünü elde edilmiştir.

Geleceğimizin Teminatı yavrularımızın sağlıklı gıdaya erişimi için her türlü gayreti gösteriyoruz. Geçmişten geleceğe emanet olarak günümüze kadar gelen ATA tohumlarımızın kaybolmaması için gayret gösteren değerli büyüklerimizi hayırla yâd ediyoruz. Sağlıklı gıda ile sağlıcakla kalınız.

Her şey KOCAELİMİZ için...