T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kocaeli’mizin Ata Tohumları Toprakla Buluştu.

Yayın Tarihi : 9.5.2021

​2017 yılında Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayelerinde başlayan ve 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığımızın ile birlikte ulusal bir proje haline dönüşen Ata Tohumu, 2019 yılında başlayan ilk tohumlama sürecinin ardından meyvelerini ve mahsullerini vermeye başladı. Bu kapsamda bu ürünler arasında; Kandıra'nın TGM 17026 Sivri Kıl biber ve TGM 17019 Turuncu Domates Çeri Kokteyl olmak üzere 11 çeşitten 60 tona yakın ürün bulunmaktadır. 5553 sayılı Tohumculuk yasasına bağlı olarak çıkarılan yerli tohumlarımız ile yayımlanan yönetmelikle güvence altına alınmıştır. 

Bakanlığımızca, mevzuat çalışmaları ile son şekli verilen, "Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlamasına Dair Yönetmelik" Tohumlukların çoğaltımı, pazarlanması, idamesi ve sürdürülebilir kullanımı ile ilgili kurallar getirilerek, ticareti yapılacak yerel tohumlukların kayıt altına alınması, tohumluk üretimi, piyasaya arzı ve denetimlere ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. 

"Ata Tohumları, Bu Topraklardaki Geçmişimiz ve Geleceğimizdir"

Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin de ifade ettiği gibi "Biz, bu proje için; "Ana Dolu'nun Ata Tohumları..." dedik! Zira biliyoruz ki; "Analar dolu" toprağımızın bizim olduğuna en büyük delil, işte bu "Ata tohumlarıdır! Bu tohumlar, bu topraklardaki mührümüzdür. Bu tohumlar, bu topraklardaki genlerimizdir. Bu tohumlar, farkımız ve markamızdır. Bu tohumlar, özgünlüğümüz ve özgürlüğümüzdür! Hasılı bu tohumlar, bu topraklardaki geçmişimiz ve geleceğimizdir" diyoruz ve bu bağlamda yaptığımız çalışmaları kısaca şöyle özetleyebiliriz.

Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz olarak biz de “Ata Tohumu” projesine katkı sağlamak  amacı ile Bakanlığımız ilgili birimlerine ulaştırılmak üzere Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Radiye Sezer KATIRCIOĞLU Hanımefendiye 2020 yılı Temmuz ayında 55 üreticimizden toplanan 256 adet "Ata Tohumu" İl Müdürümüz Yüksel ÇİL tarafından teslim edilmişti.

Ata Tohumlarımızda ise geldiğimiz son noktada TGM 17052 Salçalık biber, TGM 17026 Sivri Kıl biber, TGM 17050 Kocaeli Kandıra Anka Domates, TGM 17019 Turuncu Domates Çeri Kokteyl (TESCİLLİ ) olup Çayırova Tohumculuk Sertifikasyon Test Müdürlüğünde çimlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Ayrıca Tescil edilen ürünlerimizin Coğrafi İşaret başvuruları Kandıra İlçe Müdürlüğümüz tarafından yapılmış olup, süreç son aşamasındadır.

3.000 adede yakın Ata Tohumundan elde edilmiş olan fidelerimizi gen kaynaklarının korunması kapsamında, 08.05.2021 Cumartesi günü Karamürsel ilçesinden Serap ASLAN ve Gölcük İlçesinde Ayşe TEMEL e ait bahçelere dikilmek üzere Çiftçilerimizle paylaşılmış olup bu kapsamda dikimleri gerçekleştirilmiştir. Ata Tohumlarımızdan Üretilen fidelerimiz projelendirilerek üreticilerimize ücretsiz verilmektedir.

İl Müdürümüz Yüksel ÇİL " Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin ifade ettiği üzere  Geçmişimiz ve  geleceğimiz olan Ata Tohumlarımıza sahip çıkma noktasında Müdürlüğümüz tüm imkanlarıyla geleceğimize sahip çıkmaya devam ediyor. Bu vesileyle bugün burada toprakla buluşturduğumuz Ata Tohumunda ürettiğimiz fidelerimizin Ülkemiz ve İlimiz tarımına hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Ayrıca Serap ASLAN tarafından uzun süredir toplanan ata tohumlarını Bakanlığımız ilgili birimlerince iletilmek ve incelenmek üzere, Kocaeli Milletvekilimiz Radiye Sezer KATIRCIOĞLU'na teslim edilmiştir.

Ata Tohumları Toprakla Buluşuyor Programımıza Pandemi Koşullarına da uygun olarak Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Radiye Sezer KATIRCI Hanımefendi, İl Müdürümüz Yüksel ÇİL, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Şener ATAK, Karamürsel İlçe Müdürü Akın ATLIBATUR, Proje Ekibi Başkanı Ali KOÇ, Proje ekibinden Ayşe Köşker YAMAN katılım sağladı.

Geleceğimizin teminatı yavrularımızın, sağlıklı gıdaya erişimi için her türlü fedakarlığı göze alan İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz personelleri gece gündüz demeden çalışmalarına aralıksız devam edecektir.