T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Kerim METE Başkanlığında “Tarımsal Kuraklık” Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Yayın Tarihi : 23.1.2020

2018-2022 dönemine ait Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Strateji Eylem Planı çerçevesinde yılda bir kez yapılması gereken İl Kriz Merkezi 2019-2020 yılı toplantısı, İl Müdürümüz Kerim METE Başkanlığında 22.01.2020 tarihinde İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantının açılışını yapan İl Müdürümüz Kerim METE konuşmasında; 4 yılda bir hazırlanan Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Strateji Eylem Planı Bakanlığımızla aynı zamanda İlimizce de hazırlandı. Bu bağlamda Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, başta Valiliğimiz, Kaymakamlıklarımız, belediyelerimiz, Ziraat odası başkanlıklarımız, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, birliklerle beraber eşgüdümle çalışacağız. Hep beraber kuraklık gelmeden, kuraklıkla ilgili tedbirlerin alınması hususunda gayret edeceğiz.   

İl Müdürümüz Kerim METE; kuraklıkla mücadele çerçevesinde yapılması gerekenleri belirttikten sonra, tarımsal sulamada kullanılan su kaynaklarının ekonomik ve verimli bir şekilde kullanılması gerektiğini, yüzey sulamalarından ziyada damlama sulama sistemlerinin daha fazla yaygın hale getirilmesi ve bu konuda eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiği vurguladı.

Toplantı Meteoroloji İstasyonu Müdürlüğünden Barış Engin YİĞİT'in  ilimizin mevcut su durumu, İklim, yağış   ve meteorolojik veriler konusunda sunumlarıyla devam etti. Toplantı İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür V. Mustafa ERDOĞAN İl Kuraklık Eylem Planı ile ilgili bilgi verdi.

Toplantı katılımcılarla 2020 yılında yapılması gerekenler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak sona erdi.