T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Üreticilerimizle Konya’ya Teknik Gezi Düzenlendi.

Yayın Tarihi : 19.8.2019

​      Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen, Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri kapsamında " Doğayı Koruyalım, Yerli Mısır Çeşitlerimizi Tanıyalım Yayım Projesi " nin ilk teknik gezisi 6-8 Ağustos 2019 tarihleri arasında Konya İline gerçekleştirildi. 

Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü KTV Şubesi Müdür Vekili Mustafa ERDOĞAN, Proje yürütücüsü Ece GEZGİN DEMİR, Proje ortağımız Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü teknik personeli Dr. Mesut ESMERAY, ile 23 çiftçinin ve teknik personelin katıldığı teknik gezide; ilk önce Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünün ziyaretine gidildi. Teknik Müdür Yardımcısı İlker TOPAL tarafından konferans salonunda kurumun tanıtımı ve genel bilgiler anlatıldıktan sonra, İlker TOPAL ve Üretim İşletme Bölüm Başkanı Mevlüt GÜRKAN rehberliğinde, Yerli ve Milli mısırın yoğun ekilişinin olduğu uygulama sahalarına geçildi. Tarla başındaki uygulamalı teknik eğitimden sonra, Hayvancılık Araştırmaları bölümü gezilerek Bölüm Başkanı Mesut KIRBAŞ tarafından çiftçilerin soruları cevaplandırıldı.
Teknik gezinin devamında ise, Meram İlçesine gidilerek ‘’Akıllı Sulama Sistemleri’’ konulu tarla günü etkinliğine iştirak edildi. Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Meram İlçe  Müdürlüğünün teknik personellerinin verdikleri bilgiler, çiftçiler tarafından çok ilgi gördü. Sonrasında Çumra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleriyle beraber Çumra ilçesindeki Yerli ve Milli Mısır demonstrasyon alanları gezildi. Sonrasında Konya’nın tarihi ve kültürel mekanlarının da ziyaret edilmesiyle projenin teknik gezisi sona erdi.