T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM ŞURASININ İLİMİZ HAZIRLIKLARI ÇERÇEVESİNDE 2. TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Yayın Tarihi : 24.7.2019

Bakanlığımızın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan ve Türkiye'nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen, III. Tarım ve Orman Şûrası 15 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleştirilecek. 

III. Tarım ve Orman Şûrası'nın tanıtım toplantısı 17 Temmuz 2019 Çarşamba günü Orman Genel Müdürlüğü toplantı salonunda Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ Şûra süreci ile ilgili bilgilendirmesiyle başlamıştır. Tanıtım toplantısına 81 ilin İl Tarım ve Orman Müdürleri ile birlikte yine 81 ilden 162 üreticimiz de katılım sağlamıştır. Saat 09.00'da yapılan lansmanın ardından, saat 13:30'da Şûra yönetmeliği çerçevesinde belirlenen çalışma grupları, Şûra'da üzerinde çalışılacak çalışma belgelerini hazırlamak için başlatılacak süreçte ilk toplantılarını gerçekleştirmişlerdir.

2019 yılı Ekim ayında gerçekleştirilecek Şûra'ya kadar geçecek sürede 21 adet çalışma grubunda; öğretim üyelerimizden 163, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden 268, Bakanlığımız personellerinden 412 kişi ile Bakanlığımız harici diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 39 kişi, toplamda 882 kişi görev alacak. 

Sektör istişare platformu olarak Türkiye'nin en büyüğü olacak olan Şûra kapsamında ayrıca, oluşturulan web sitesindeki "Görüşünü Bildir Platformu" ile önerisi ve katkısı olan tüm vatandaşlarımızın fikirlerine ulaşmak hedefleniyor.

Ekim ayında gerçekleştirilecek ve tarıma dair 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan  Şûra sonucunda, alınacak kararlar ve oluşturulacak olan sonuç bildirgesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Külliye' de yapılacak özel programla kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Bu bağlamda bugün bu şurayı hazırlık amacıyla İlimiz Ziraat Odası Başkanları, Üretici Birlikleri, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ve sektörle ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla Fuar içi Sivil Toplum Merkezinde 23.07.2019 tarihinde Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından toplantı organize edilmiştir. Toplantı Vali Yardımcısı Osman EKŞİ başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Toplantıda İl Tarım ve Orman Müdürü Nuri AL, Tarım ve Orman Bakanlığımızın İlimizdeki kuruluş amirleri. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve Sektörümüzle ilgili sivil toplum kuruluşları yetkilileri hazır bulunmuşlardır. 

Tarım şurasıyla ilgili sekretaryasını yürüten İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz gerekli hazırlıkları başlatmıştır. Bunla ilgili olarak Müdürlüğümüz bünyesinde Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü görevlendirilmiştir. Bu şube öncelikle Müdürlüğümüzün kendi iç dinamikleriyle ( Şube ve İlçe Müdürlükleri) toplantı düzenlenmiştir. İkinci toplantısını ise bakanlığımızın İlimizin ilgili birimleri Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve  sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı düzenlenmiştir. Bu Toplantılardan önce  katılımcılardan sorunlar, çözüm önerileriniz istenmiş bunların hepsi İl Müdürlüğümüzce toparlanmış ve bunlar toplantı öncesi katılımcılara  dağıtılmıştır.

Tarım Şurasıyla, bitkisel ve hayvansal üretim ile su ürünleri üretiminin geliştirilmesi; gıda üretimi, güvenliği ve güvenirliğini temin; kırsal kalkınma, toprak, su kaynakları ve biyo-çeşitliliğin korunması ile bu kaynakların sürdürülebilir kullanımı; çiftçinin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi; tarımsal ve hayvansal üretimin planlanması, tarımsal desteklemelerin etkin bir şekilde yönetilmesi; tarımsal piyasaların düzenlenmesi; orman ve mera yönetimi; tabiatın korunması, konularında çalışmalar yapmaya ve stratejiler oluşturmaya yardımcı olacak kararların alınması hedeflenmektedir.

Bakanlığımız İllerimizden de bu hedeflere yönelik raporlar istemiştir. Toplantıda ilimizden hazırlanacak rapora girecek konu başlıkları belirlenmiştir.

3. TARIM ŞURASINDA GÜNDEME ALINMASINI İSTEDİĞİNİZ DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...