T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TIRTILARINA KARŞI DİKKAT

Yayın Tarihi : 28.6.2019
Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü son zamanlarda İlimizde gündemde olan ve artış gösteren tırtıllar (Amerikan Beyaz Kelebeği tırtılları) hakkında İl Müdürü Nuri AL bir açıklamada bulundu. 

Yapılan açıklamada;   
En çok dut, akçaağaç, fındık, elma, armut, kiraz, ceviz ve asma gibi bitkilerde zarar meydana getiren Amerikan Beyaz Kelebeği tırtılları, 600 den fazla bitki türünde zarar vermektedir. Amerikan Beyaz Kelebeğinin rengi beyazdır. Yumurtalarını paketler halinde yaprağın üstüne bırakır bir sıvı ile birbirine yapıştırır. Bu zararlının yumurta kümelerinden çıkan yavrulara larva (tırtıl) denir. Toplu haldeki Tırtıllar (larva) uç sürgünlerden başlayarak genç yapraklarla beslenirler. İpeksi ağlar örerek daldaki yaprakları diğer yapraklarla bağlamak suretiyle tüm yeşil aksamı ve körpe, olgunlaşmaya başlamış meyveleri yiyerek verim kaybına ve ürünün tamamen yok olmasına neden olur.  

Tırtıllar doğada 3 nesil olarak çoğalmaktadır. 1. nesil  mayısın ilk haftası ile üçüncü haftasında, ikinci nesil ait kelebek çıkışları ise temmuzun üçüncü haftasına rastlar. Her iki neslin kelebek uçuş süresi 24-33 gün sürmesine karşın, kelebeğin ömrü 4-15 gündür.  Kelebekler tarafından bırakılan Yumurta 1-3 günde açılır. Tırtıllar (larvalar) yumurtadan çıkarken, yumurta kabuklarını kısmen yiyerek yuvalarını (ağlarını) örmeye başlarlar.

Zararlı, ağaçların toprak ile birleştiği yerlerde, ağaç kabuğunda ve çok yaşlı ağaçların kovuklarında, binaların çatı saçakları arasında bir koza içinde pupa olur. Kışı geçiren pupadan Kelebek çıkar.  Amerikan beyazkelebeği yılda 2-3 döl verir. 

BU ZARARLININ TESPİTİ HALİNDE; 
Tırtılları gördüğümüz zaman buna karşı kullanılacak ilaçlar yaşam alanlarında insan ve hayvan sağlığına zararlı olduğu için kullanılması oldukça sakıncalıdır. Bu sebeplerden dolayı tırtıllardan müzdarip olan vatandaşlarımızın kendilerine ait bahçeleri için Kocaeli il Tarım ve Orman Müdürlüğü ve her ilçede bulunan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine şahsen başvurarak kendilerine verilecek ve nasıl kullanıldığını anlatılan ilaçların reçetesini almak suretiyle kendi imkânları ile bizzat kendilerinin ilaçlamaları gerekmektedir. Müdürlüğümüzün ilaçlama hizmeti bulunmamaktadır. Ayrıca kamuya ait ortak yaşam alanlarında ise bağlı bulundukları belediyelere başvurmaları gerekmektedir.

İLAÇSIZ KÜLTÜREL MÜCADELE AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE YAPILMALIDIR.
1-Doğal dengeyi bozmamak amacıyla özellikle dut ve orman alanlarında bulunan ağaçlarda mutlaka biyolojik preparatlarla mücadeleye önem verilmelidir.

2- Kısa gövdeli ağaçlara bırakılan yumurta paketleri toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalı, aynı şekilde Haziran ve Ağustos aylarında ( Zararlının 1. döl ile 3. döl sezonunu kapsayarak) ağ içinde aktif olarak bulunan tırtıl kolonileri ile bulaşık dallar kesilerek imha edilmelidir.

3- Bu aylarda zararlı ile bulaşık ağaçlarda 3-4 cm eninde oluklu karton şeritler (tuzak bantlar)  veya çuval, ot, saman v.b. kuşaklar (50-60 cm uzunluğunda ve 10-15 cm eninde) ağaçların gövdelerine bir veya iki yerde sarılmalı ve zararlı ile dolan bu kuşaklar toplanıp imha edilmelidir. 
KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR.

KOCAELİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ