T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizdeki Okullarımızda ”Gıda Güvenirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı” Eğitimlerimiz Tamamlandı.

Yayın Tarihi : 20.6.2019
Tarım ve Orman Bakanlığının, 2018-2022 Stratejik Planı’nda; Uluslararası standartları gözeterek, üretimden tüketime doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması için gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla; Okullarda Gıda Güvenilirliğine Yönelik Uygulamaları Geliştirmek hedefi doğrultusunda İl Müdürümüz Nuri AL’ın bilgi ve talimatları gereğince 2018-2019 Bahar Döneminde İlköğretim ve Ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilere yönelik “Okullarda Gıda Güvenirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı” konulu eğitimler yapılıp tamamlanmıştır. 2019 yılının diğer aylarında da çalışmalara hassasiyetle devam edilecektir. 

İlimiz genelinde 4 dönem toplamında eğitim verilecek öğrenci sayısı 1000 olmasına karşın; ilçe müdürlüklerimiz tarafından il genelinde 20 okulda düzenlenen eğitimlere toplam 1764 öğrenci katılım sağlamıştır. 

Okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerin bulunduğu eğitimde; Güvenilir gıda nedir? Satın aldığımız hangi gıda güvenirliğine dikkat etmeliyiz? Hastalıkların bulaşma yolları, Hijyen, Mikrop, Temizlik, Mikroplar gıdalara nerelerden bulaşır? Gıda zehirlenmeleri, Gıdalarda oluşabilecek riskler, Gıdalarımızı saklama kuralları, Alışverişte gıda güvenirliği, Okul kantin ve yemekhanelerinde, beslenme çantamızda gıda güvenirliği, Temizliği nasıl yapmalıyız? Gıda güvenirliği için uymamız gereken kurallar, Alo 174 Gıda Hattı, gıda israfı konu başlıklarından oluşan sunum öğrenciler tarafından ilgiyle izlenmiştir. 

Eğitimlerde öğrencilerimize; “Tüketici olan öğrencilerimizin de birer denetçi oldukları ve en iyi denetçinin bilinçli olan tüketici olduğu” hatırlatıldı. İlk ve ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin yoğun ilgi göstermiş olduğu eğitimlerde, karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuldu. 2019-2020 Eğitim öğretim döneminde de eğitimlere devam edileceği aktarıldı.