T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Nuri AL Dünya Süt Günü İle İlgili Mesaj Yayınladı.

Yayın Tarihi : 20.5.2019
İnsanın tüm yaşamında önemli yeri olan süt, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içerir. Süt beslenme değerinin yüksekliği yanında, vücut fonksiyonlarını düzenleyen, gelişmesini sağlayan, kemik ve diş oluşumunda önemli yeri olan temel bir gıda maddesidir Bir gıdanın besin değeri, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu besin öğeleri içeriği ile ölçülür. Süt, bileşiminde 85 dolayında farklı besin öğesi bulundurmaktadır. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor. 

Süt en temel insani besinlerden biridir. Doğada birçok canlı da yavrusunu sütle beslemektedir. Bu da gösterir ki süt hayati bir sıvıdır. Kan, su, süt gibi sıvılar insanın hayatını doğrudan şekillendirmektedir. Süt, doğumdan ölüme insana yarar sağladığı için bir hayat sıvısı olarak sudan hemen sonra gelebilir.

Süt, herkes için gerekli olan bir besindir. Vitamin ve protein kaynağı olarak insanın ihtiyaç duyduğu temel parçacıkları oluşturur. Sütün düzenli olarak tüketilmesi insan sağlığını korur ve geliştirir.

 Bu bağlamda İnsan için bu kadar faydası sayılan sütün önemini vurgulamak için Uluslararası Sütçülük federasyonunun 1956 yılında aldığı bir kararla 21 Mayıs, bütün üye ülkelerde "Dünya Süt Günü " olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ise  Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 1991 yılından itibaren 21 Mayıs tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır. Sütün insan sağlığındaki önemini ve yerini anlamak ve anlatmak için sosyal sorumluluk projelerinin geliştirildiği bu günde, sağlıklı bir hayat için yediden yetmişe herkesin üzerine düşen sağlıklı beslenmektedir.

Sağlıklı bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi için tüketilmesi önerilen süt miktarı yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma (büyüme ve gelişme dönemi, gebelik, emziklilik, yaşlılık) göre değişiklik göstermektedir. Ulusal Süt ve Süt Ürünleri Konseyi'nin yayınladığı Beslenme Rehberi'nde 2-4 (400-800 ml) porsiyon ve Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi'nde yetişkin bireylerin 2 porsiyon [bir porsiyon: bir orta boy su bardağı (200 ml)], çocuklar, adölesan(ergenlik) dönemi gençler, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 3-4 (600-800 ml) porsiyon tüketmeleri önerilmektedir.

Avrupa'da yıllık kişi başı süt tüketimi ortalama 59.4 Kg iken, Türkiye ise yılda sadece 34 kg süt tüketimi ile ortalamanın altında kaldığını unutmadan, kamuoyuna sütün önemini hatırlatırız. 
Sağlıklı Günler için Süt için.