16.5.2018 / Gösterim Sayısı : 401

“ Bal Arısının Kiraz Bitkisi Polinasyonunda Kullanımının Yaygınlaştırılması ” Yayım Projesinin 3.Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi.

#2018POLİNASYON
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca desteklenen ve Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen;  “Bal Arısının Kiraz Bitkisi Polinasyonunda Kullanımının Yaygınlaştırılması Yayım Projesi” nin faaliyeti olan 3. Tarla günü etkinliği 15.05.2018 tarihinde Karamürsel ilçesi Karaahmetli Mahallesinde çiftçimiz Ahmet Belekoğlu’nun kiraz bahçesindeki gerçekleştirildi. 

İl Müdürümüz İlhan ÖZEL’inde hazır bulunduğu Tarla günümüze Karamürsel Kaymakamımız Ahmet NARİNOĞLU, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığından Mehmet Metin KARAHAN, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Müdürü Yavuz AĞI, Proje ortaklarımız Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünden Proje Sorumlusu Yüksek Ziraat Mühendisi Ahmet KUVANCI, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf KARAASLAN,  Derince Ziraat Odası Başkanı İsmail DEMİR ve üyeleri, meyve üreticilerimiz, teknik personelimiz yoğun ilgi göstererek katılım sağlamışlardır. 

Tarla Günü , İl Müdürümüz İlhan ÖZEL’in açılış konuşmasından sonra, Körfez İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli proje sorumlusu Ziraat Mühendisi Ece GEZGİN DEMİR tarafından iki yıldır devam eden proje hakkında bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerin tanıtımı yapılmıştır. Şube Müdürlerimiz ve İlçe Müdürlerimiz, teknik personellerin ve üreticilerin katıldığı tarla günü Ordu Arıcılık Enstitüsünden Yüksek Ziraat Mühendisi Ahmet KUVANCI tarafından demonstrasyon bahçesinde projede alınan sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır. Tarla günüyle üreticiler daha önce kafes içine alınarak bal arısının çalıştığı kiraz ağacıyla, bal arısının çalışmadığı ağaçlar arasındaki farkı bizzat yerinde görme fırsatı buldular. Bu bağlamda projenin amacı olan Bal Arısının Kiraz Bitkisi Polinasyonunda Kullanımının faydaları yerinde müşahede edilmiştir. 


''